Кај Вороњеж соборен украински дрон, тврдат од руско ПВО

Фото: mia.mk

Руската противвоздушна одбрана собори украински дрон во близина на Вороњеж, соопштија денеска локалните власти на рускиот регион Вороњеж.

Во соопштението се додава дека соборувањето на дронот не предизвикало жртви или материјална штета и се наведува дека ситуацијата е под контрола, пренесоа руските медиуми.

Градот Вороњеж е на околу 250 километри од границата со Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот