Кај Радовиш откриено возило со 32 мигранти

На локалниот пат меѓу селата Калуѓерица и Подареш, Радовишко, синоќа околу 19.30 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш пронашле товарно моторно возило „форд транзит“ со гостиварски регистарски ознаки во кое имало 32 мигранти, соопштија денеска од СВР Струмица.

Од пронајдените мигранти девет биле од Авганистан, 14 од Пакистан, седум од Египет, еден од Индија и едно лице од Турција.

– Возачот побегнал од местото пред доаѓањето на полициската патрола, а по наредба на јавен обвинител мигрантите ќе бидат сместени во Прифатниот центар за странци „Гази Баба” во Скопје и во Прифатниот транзитен центар „Винојуг” во Гевгелија, се додава во соопштението на полицијата.

Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Прочитајте и...  Воз се излизга од пругата кај Миравци

Фото: Илустрација

Прочитај повеќе

Парични казни за 20 обвинети од Прилеп

Воз се излизга од пругата кај Миравци

Горан Наумовски

Двајца повредени во сообраќајка кај Ќафасан

Горан Наумовски

Во Швајцарија ќе бидат погребани таткото и синот од струмичко кои беа убиени на тамошна фарма

МИА Агенција

Два случаи на семејно насилство во Штип

Кривична за двајца кичевци

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Десет струмичани казнети од судот по 3.000 евра за непочитување на забраната за движење

Парична казна за кумановец заради непочитување на самоизолација

Слободен печат

Парични казни за 9 лица од Гостивар – се возеле за време на полициски час

Слободен печат

Стружанец крадец во време на полициски час

Двајца мажи се шетале низ Куманово додека важел полицискиот час

По 3,5 години затвор за Аљими и Гури