Кадри на ВМРО-ДПМНЕ, нотар и бизнисмен уапсени во акцијата на МВР - Слободен печат

Кадри на ВМРО-ДПМНЕ, нотар и бизнисмен уапсени во акцијата на МВР

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, Димитар Димовски член на Извршен Комитет на ВМРО – ДПМНЕ, Дејан Митревски актуелен претседател на Општинскиот Комитет во Аеродром, дознава „Слободен печат“. Меѓу уапсените се и вработен во државното правобранителство, петмина вработени во Министерството за транспорт и врски, нотар, вработени во Катастар и еден бизнисмен се апсени утринава од МВР, по наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Тие се уапсени за кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањата и за несовесно работење во службата. Според истражителите тие сториле незаконски акти при продажба на државно земјиште кое Министерството за транспорт и врски го дало на лица кои не ги исполнувале условите.

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи презема дејствија за обезбедување на осомничени лица на повеќе локации во Скопје. По неколку месечна сеопфатна предистражна постапка, денеска по насоки на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција се преземаат дејствија за обезбедување на осомничени лица на повеќе локации во Скопје. Меѓу осомничените има поранешни високи функционери, административни службеници и лица кои вршат работи од јавен интерес“ известија денес од ОЈО.

Прочитај повеќе

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат

Притвор за три лица за убиство во велешко Долно Караслари

Слободен печат

Се претставил дека е кум на син ѝ: Скопјанка измамена за 10.000 денари

Слободен печат

Богатите ги повлекуваат парите од швајцарските банки: Знаат ли нешто што другите не знаат?

Слободен печат

Македонија е политички ханиленд

Бранко Тричковски

НА ЛЕКАРИТЕ НЕ ИМ СЕ ВЕРУВА: Тринаесетгодишно девојче од Русија забременило од десетгодишно момче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

seven + six =

Прочитај повеќе

Неготинец приведен за повеќе кривични дела

Слободен печат

СИТЕ ДОСЕГАШНИ ФАКТИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Видете во кои земји досега се регистрирани случаи на заболени

Слободен печат

Д-р Дејан Докиќ за Слободен печат: Мали совети со голем ефект за заштита од загадувањето

Секој ден без тебе е тажен – Тоше, Среќен роденден!

Слободен печат

Како црногорската принцеза станала кралица на Италија: Љубовниот живот на Јелена Савојска (ФОТО)

Слободен печат

Откриени четворица мигранти во воз на Табановце

Слободен печат