Кадиров им се закани на Украинците: Нема да поминете неказнето за киднапирањето на невини Чеченци

Рамзан Кадиров/Фото EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK

Чеченскиот лидер Кадиров апелираше до СБУ и вооружените сили на Украина:

„Престанете да киднапирате и да ги носите невините Чеченци кои се државјани на Украина во непознат правец, чија вина е само во нивната националност, вели тој.

 

Тој уверува дека криминалот на властите нема да остане неказнет.

Ќе ги најдеме сите вклучени во оваа нацистичка глупост и ќе ги казниме. Немојте да се изненадите ако барањето се исполни на ист начин“, дополни тој.

 

Видео на денот