Кадетките ја декласираа Турција на ЕХФ шампионатот - Слободен печат

Кадетките ја декласираа Турција на ЕХФ шампионатот

Кадетките в недела за петтата позиција ќе играат против Белорусија која претходно со 37:24 славеше над Израел.

На ЕХФ шампионатот во Италија денеска се сретнаа против Турција во разигрувањето за пласман од 5-8 место. Рамноправна битка се водеше се до 20:18 при наше водство, а потоа Македонија влезе во серија погодоци.

Најпрвин Коларовска реализираше во турската мрежа, потоа Трајкоска запиша две важни одбрани. Метковска со две брзи контри напади донесе за првпат седум позитива на мечот (26:19) после серијата од 5:1.

Сè беше решено на 10 минути до крајот на дуелот откако Коларовска прифати една одбиена топка по шутот на Ѓорѓиевска и стрелаше за 30:23. Доминиравме и потоа победата си дојде со високи 11 голови разлика, односно 36:25. Пикерот Катерина Дамјановска е избрана за МВП на овој дуел.

Кај стрелците најефикасна беше Јанкуловска со седум погодоци, еден помалку запиша Седлоска.

Прочитај повеќе

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

ten − 8 =

Прочитај повеќе

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат

Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Слободен печат

Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид замешан во пукањето на Ковачевиќ

Слободен печат

Таа е наследничката на Шарапова: Руска тенисерка која не остава никого рамнодушен (ФОТО)

Зоран Спасоски