Кадетите со лош старт на Мундијалот

wch2019championship.com.mk/

Кадетите предводени од селекторот Данило Брестовац имаа пред своите гледачи во СЦ „Борис Трајковски“ ја имаа фаворитската улога, на крајот истата не ја оправдаа.

„Црвено-жолтите“ претрпеа пораз од селекцијата на Аргентина со конечен резултат 20:23, иако после првото полувреме водеа со четири голови разлика (13:9).

Доминираа нашите ракометари во првите 10 минути од второто полувреме, предноста достигна и плус пет (16:11), но во продолжението целосно падна концентрацијата и му се дозволи на противникот да направи серија голови, на 12 минути до крајот на мечот беше 16:16.

Конечно погодуваме после долга пауза, и тоа од седум метри со голот на Мартин Серафимов, за враќање на водството. Не успеваме да се одлепиме со оглед дека Аргентина врати со два гола во серија и поведе со 17:18 на седум минути пред крајот.

Не се откажаа избраниците на Брестовац, ја враќаат серијата на Аргентинците, па во 24 минута од мечот ние имаме минимално водство од 19:18. Во последните три минути од мечот се влезе со нерешени 20:20. Аргентина подобро се снајде во финишот, постигна три гола, додека Македонија ниту еден, за конечни 20:23.

Голманот Кизиќ имаше девет одбрани, а шестпати во листата на стрелците се запиша Костески. Шанса за поправен во рамките од групата Ц нашите ракометари ќе ја имаат в четврток од 20.30 часот против Нигерија.