КАДЕ СЕ ТУРИСТИТЕ: Бугарските плажи зјаат празни, за 5 евра лежалка и само вода (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиРегион

КАДЕ СЕ ТУРИСТИТЕ: Бугарските плажи зјаат празни, за 5 евра лежалка и само вода (ВИДЕО)

Празните лежалки говорат за тоа дека годинава е драстично намален бројот на туристи, а особено е алармантна состојбата во Албена и Сончев брег.

Бугарските туристички работници се жалат на лошата туристичка сезона. Причина за тоа е што закупците на плажите наплаќаат 10 лева за изнајмување лежалка, па затоа плажите зјаат празни. За 5 евра туристите  добиваат само шишенце минерална вода.

Празните лежалки говорат за тоа дека годинава е драстично намален бројот на туристи, а особено е алармантна состојбата во Албена и Сончев брег.

Ако одите на одмор во Бугарија, треба да внимавате каква храна ќе понесете, бидејќи цариниците нема да ви прогледаат низ прсти ако најдат во возилото месо и млечни производи. Таму не можете да одите на патлиџан-туризам. Во Бугарија смеете да понесете литар жесток алкохол, но со максимум 22 отсто алкохол, 4 литри вино или 16 пива. Можете да внесете 200 цигари, односно една штека. Од храна, смеете да понесете два килограми храна за деца, 2 килограми риба, но воопшто месо и млеко и млечни производи.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close