Каде ќе летуваат европските лидери? Меркел е роб на навиките, Макрон и Путин во својата земја додека Ердоган ги разбесни граѓаните

Ердоган, Путин, Меркел, Макрон фото архива на Слободен печат

По година и пол управување со големата здравствена криза, европските лидери, како и сите други, веројатно едвај ја чекаа летната пауза.

Многумина од нив одлучија летните одмори да ги поминат во своите земји, некои да бидат на дофат на граѓаните, други затоа што го имаат целиот луксуз што им е потребен дома, а еден од нив затоа што долго и скапо патување за малку ќе го чинеше фотелја.

Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел сака да се држи до своите навики, дури и кога станува збор за дестинации за одмор. Речиси една деценија, таа летува секое лето во Солда, село во Тирол, Италија. Таа престојува во ист хотел, оди по истите патеки, честопати во иста облека за пешачење што ја носеше претходните години.

Бидејќи поголемиот дел од Европа беше под клуч за борба против пандемијата минатото лето, Меркел последен пат го посети Солди во 2019 година, кога беше фотографирана како ја чита книгата „Тиранин“ од познатиот Стивен Гринблат на балконот.

Овој септември, сепак, Меркел се повлекува од функцијата канцелар по 16 години, поради што се претпоставува дека ќе замине на одмор дури по политичката пензија. Сепак, летово не и недостасуваа службени патувања, а таа е пред посета на Украина, Русија и Велика Британија.

Емануел Макрон

Познато е дека францускиот претседател Емануел Макрон сака да летува во својата земја, дури и пред пандемијата, за време на која започна да ги советува своите сограѓани. Како што се посочува, претседателот сака секогаш да биде на дофат. Минатото лето, тој одвои време да го посети југот на Франција со својата сопруга Брижит, нејзините ќерки, зет и внук. Тие се одмараа недалеку од островот Поркерол, а фотографиите и видеата покажуваат како Макрон вози скутер на вода и се дружи со своето семејство на јахта.

Макрон неодамна повторно отпатува на Азурниот брег, што е сосема легитимно имајќи предвид дека патувањето во земјата е дозволено според епидемиолошките прописи. Тој во моментов престојува со својата сопруга во Форт Брегансон, официјалната летна резиденција на француските претседатели. Францускиот претседател се одмора во опуштена средина, во удобна облека, претставувајќи се како обичен граѓанин, а не како претседател во костум и вратоврска. Во текот на целата недела, тој објави кратки снимки на социјалните мрежи од неговиот одмор, во кои ги поканува луѓето, особено младите, да се вакцинираат.

Владимир Путин

И рускиот лидер Владимир Путин секогаш избира одмор во својата земја, по можност исполнет со многу активности, како што се риболов, јавање на коњи, пешачење или кампување. Во претходните години, тој посети планинско езеро во Сибир, скијачки центри во близина на Сочи и одморалишта на Црното Море. Тој често ја посетува својата куќа на остров во заливот Виборг, околу 20 километри од руската граница со Финска. Се вели дека има позлатен базен и подземна бања со врежани иницијали.

Не е познато дали ќе летува некаде оваа година, но во март помина викенд во Сибир со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, за време на кој возеше теренско возило низ густа шума.

Борис Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери Симондс минатата година го посетија полуостровот Еплкрос во Шкотска. Бидејќи Кери е бремена сега, се чини дека двојката ќе избере дестинација во Велика Британија и ова лето.

Ова е голема промена за Џонсон, кој обично претпочита долги и луксузни патувања. Неодамна, поради едно од нив, тој беше цел на јавноста. Имено, британскиот парламентарен комитет истражуваше дали премиерот ги прекршил правилата кога патувал на Карибите со Кери. Џонсон и неговата тогашна свршеница десет дена уживаа на Карибите за време на новогодишните празници, а се проценува дека нивниот одмор чинел дури 15.000 фунти. Тој рече дека годишниот одмор бил финансиран од бизнисменот Дејвид Рос, кој поседува викендичка на островот. Портпаролот на Рос го негираше тоа.

Реџеп Таип Ердоган

Се уште не е познато дали турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе замине на летен одмор оваа година, но турско-белгискиот архитект Чефик Биркије неодамна објави фотографии од новата викендичка на претседателот. Палатата со површина од 85.000 квадратни метри има пет згради и базен, како и сопствена вештачка плажа, која се наоѓа веднаш до тиркизното море Мармарис.

Изградбата наводно чинела дури 640 милиони турски лири, што е 62 милиони евра. Овој луксуз, кој си го дозволи Ердоган, предизвика гнев кај многу граѓани во земјата.

Зоран Милановиќ

Додека премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ се одмара меѓу Риека и Опатија во вилата „Костабела“, шефот на државата Зоран Милановиќ одмара со своето семејство во државната резиденција на вилата „Ковач“ на Хвар.

Како што пишува Dnevno.hr, Милановиќ сака малку помодерен одмор. Не можете да го видите хрватскиот претседател со маска во продавница или траект, тој е донесен на Хвар со хеликоптер. Вила „Ковач“ е добро позната на Милановиќ, бидејќи како премиер редовно доаѓаше на најсончевиот хрватски остров.

Вилата изгледа импресивно однадвор, а мебелот е внатре уште од времето на Југославија, поради што хрватските медиуми заклучуваат дека претседателот ужива во „Југо гламур“.

Видео на денот