Каде ќе се одржи Копа Америка, и Аргентина ја загуби организацијата

epa08300990 (FILE) - Former Argentinian national soccer team captain Oscar Ruggeri (R), former Colombian national soccer team captain Mario Yepes (L) and 'Pibe' (C), the official mascot of the Copa America 2020 pose during a press conference on the launch of the Copa America 2020 in Bogota, Colombia, 26 February 2020 (re-issued on 17 March 2020). The Conmebol announced on 17 March 2020 that the Copa America 2020 has been postponed to 2021 amid the coronavirus COVID-19 pandemic. EPA-EFE/CARLOS ORTEGA

Копа Америка нема да се одржи во Аргентина, објави КОНМЕБОЛ и тоа на само две недели пред почетокот на првенството на Јужна Америка. Причината за ваквата одлука на КОММЕБОЛ е епидемијата на коронавирисот, односно во последните неколку дена Аргентина бележи рекорден број на заразени.

„Поради актуелната ситуација КОНМЕБОЛ одлучи да го суспендира одржувањето на Копа Америка во Аргентина. Сега се наоѓаме во фаза на разгледување на останатите земји кои евентуално сакаат да бидат организатори“, стои во соопштението на КОНМЕБОЛ.

Копа Америка е одложена за една година токму поради истата причина, односно поради пандемијата на коронавирусот. Аргентина моментно е во локдаун бидејќи владата се обидува да го запре ширењето на коронавирусот. Последните анкети покажаа дека повеќе од 70 проценти од Аргентинците се против одржување на Копа Америка во нивната држава.
Претходно и Колумбија ја загуби организацијата, исто така поради пандемијата на коронавирусот.


 

Видео на денот