Кацарска пак го осуди Поповски на 9 години затвор

Судијката Добрила Кацарска и на повтореното судење, поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски го осуди на 9 години затвор. Тој со оваа пресуда на кривичниот суд е виновен за набавката на 300 возила за МВР.

Поповски има право на жалба до второстепениот суд, односно Апелациониот суд.

Судијката Кацарска првично на Поповски му пресуди 9 години затворска казна. Пресудата ја донесе лани во мај, седум месеци подоцна скопска апелација предметот го врати на повторно судење.

Случајот „Триста“ беше на аСпецијалното јавно обвинителство, а годинава пред втората пресуда го презеде редовното обвинителство.

Се однесуваше на набавка на 300 возила за потребите на МВР. Според обвинението, со оваа набавка буџетот бил оштетен за 453.570 евра.

Прочитајте и...  Почнаа археолошките истражувања во Стоби

Прочитај повеќе

САД укинуваат визи за студенти кои учат на далечина

Слободен печат

Евакуација на 1,3 милиони луѓе поради обилни дождови во Јапонија

Слободен печат

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Слободен печат

Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Слободен печат

Партиите имаат уште 6 дена да ги претстават изборните понуди пред граѓаните

Слободен печат

Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поголем број на оздравени од заболени лица, загриженост за нови случаи од Ковид-19 во регионот

Слободен печат

Трамп на Твитер: Училиштата мора да се отворат на есен

Слободен печат

Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Слободен печат

Либански Хезболах и палестински Хамас: Планот на Израел е „агресија против палестинскиот народ”

Слободен печат

Карантин за луѓето кои во Црна Гора влегуваат од Србија

Слободен печат

Променливо облачно време со дожд, грмежи и силен ветер

Слободен печат