7 C
Скопје

Јужноафрикански сој на коронавирусот сѐ уште не е детектиран во Македонија

Јужноафриканскиот сој на коронавирусот сѐ уште не е детектиран кај нас, а околу седумдесетина проценти, според лабораторијата на болницата „Жан Митрев”, а оваа недела ги очекуваме и резултатите од лабораторијата во МАНУ, се од британскиот сој, изјави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче.

Министерот во изјава за Канал 5, зборувајќи за зголемениот број на заболени со ковид-19, рече дека имајќи предвид дека британскиот сој на коронавирусор многу побрзо се шири, веројатно и убавото време ги тера луѓето да не ги почитуваат превентивните мерки.

– Се случува нешто што се случува и во околните земји – Албанија, Србија. Имаме зголеме број пациенти посебно во некои градови. Навистина се зголеми бројот на хоспитализирани пациенти во болниците во Кавадарци и Прилеп, тука некаде беше со истата динамика и приемот на пациенти во болницата во Охрид. Во другите градови ситуацијата е прилично мирна и стабилна, рече Филипче.

Прочитајте и...  Земјите од ЕУ се согласија за заеднички пристап кон „ковид-пасошите“

Во овој момент, нагласи тој, имаме сосема доволен број болнички капацитети, а веќе се на располагање и ковид центрите.

Министерот за здравство, Филипче рече дека засега нема да има нови рестрикции.

– Засега не. Ситуацијата е таква да немаме онаков нагол раст на кривата како што имаше во месец ноември и сметаме дека засега мерките се добри. Училиштата со овој режим на работа, ограничената бројка на деца во градинките. Така што, ја следиме ситуацијата динамично. Имаме пораст посебно во некои градови на факторот на преносливост, но засега остануваме со истите превентивни мерки, потенцираше Филипче. 

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар