Јувентус „загриза“ за талентот од охридскиот крај!

Тој е роден во Стокхолм, Шведска, но неговото потекло е од охридскиот крај. Пред да се пресели во Италија, поточно во редовите на Аталанта, имаше големи успеси за Бромапојкарна во најдобрата младинска лига на Шведска.

За нашата У16 селекција имаше погодоци во победите над Србија (3:1), Сан Марино (2:0), а дури четири голови против Црна Гора (7:0).

Фото: ФФМ

Навистина одлични перформанси, тој воедно е среќен што моментно е дел од Аталанта, во изминатиот период со овој клуб стана и младински првак во Италија, беше и прогласен за најкорисен играч (МВП).

Имаше настапи и за првиот тим на Аталанта, кога сме на репрезентативно ниво, иако беше дел од нашата У16 селекција, одлучи потоа да настапува за Шведска. Нема се уште сениорски настап, но веќе има мечеви за У17, У19 и У21 репрезентацијата на Шведска.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ се потсетува на времето во Јувентус: Доколку тоа и го направија на првата ѕвезда, мене ќе ме убијат

Дознаваме дека италијанскиот шампион Јувентус покажал интерес за Кулушевски кој има договор со Аталанта до 30 јуни 2022 година.

Се шпекулира дека би можел да биде испратен на позајмица во „помал“ клуб со цел да собере уште поголемо искуство, а во трката за неговиот потпис се наоѓаат уште Торино и Лече.

Дали губиме уште еден талент од нашата земја, претходно Никола Секулов со Јувентус ја освојуваше титулата во Италија.

Беше дел од У15, У16 и У17 репрезентацијата на Македонија, но од лани започна да игра за У17 селекцијата на Италија со која дури и настапи на Европско првенство каде што стигна дури и до финалето.

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ се потсетува на времето во Јувентус: Доколку тоа и го направија на првата ѕвезда, мене ќе ме убијат

Слободен печат

Светот му се смее на најскапиот дефанзивец: Мегваер чуваше свој играч кога Саутемптон даде гол (ВИДЕО)

Слободен печат

НОВА ЛУДОРИЈА: На Бејл воопшто не му се досадно на клупата на Реал Мадрид (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч излегол по храна, доби десетдневен карантин

Слободен печат

Челси повторно ќе купува голман од Шпанија и тоа најскапиот

Слободен печат

Димитров се излечи од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави победата над УЕФА, нов договор за Гвардиола

Слободен печат

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат