12 C
Скопје

Јувентус му постави ултиматум на Дибала, прифати нов договор или оди си

„Старата дама“ осум години доминира во Серија А, но оваа сезона под водство на тренерот дебитант, Андреа Пирло не игра како што очекуваат навивачите и поради тоа планира да биде активна во зимскиот преоден рок.

Јувентус годината ја заврши на шестата позиција на табелата со 24 бода, дури 10 помалку од лидерот Милан, и со цел да фати приклучок на врвот на табелата ќе биде активен на трансфер пазарот, а главен приоритет е статусот на Пауло Дибала.

Аргентинец е во војна со управата на Јувентус која не сака да му даде договор каков што тој смета дека заслужува.

Според италијанските медиуми, Дибала бара 15-20 милиони евра годишно, додека Јувентус нуди максимално 10 милиони евра.
Згора на тоа, управата на „старата дама“ му поставила ултиматум на својот фудбалер, да го прифати понуденото или ќе биде продаден идната година.

Прочитајте и...  „Милионерите“ ризикуваат огромна загуба, но ќе го задржат Халанд

Покрај решавањето на статусот на Дибала, челниците на Јувентус во зимскиот преоден рок планираат да го засилат нападот и да донесат играч кој ќе може да ги замени Кристијано Роналдо и Алваро Мората. Изборот падна на поранешниот шпански репрезентативец Фернандо Љоренте кој од 2013 до 2015 година настапуваше токму за Јувентус. Љоренте моментно е член на Наполи, но не е во плановите на Џенаро Гатузо.

Покрај Љоренте, како нов фудбалер на Јувентус се споменува и Мемфис Депај од Олимпик Лион на кого му истекува договорот идното лето. Депај требаше ова лето да потпише за Барселона но финансиските проблеми на каталонскиот тим го одложија транферот и сега во тимот од Торино се надеваат дека ќе успеат да го премислат одличниот напаѓач и наместо на „Камп Ноу“ да заврши на „Алијанц“ Арената во Торино.

Прочитајте и...  РФМ: Максимум шест странски ракометари од сезоната 2022/2023

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар