Јувентус и Барселона одново ќе си разменуваат фудбалери

Како што стојат работите италијанскиот и шпанскиот тим може да направат нова размена по таа во која си ги разменија Артур Мело и Миралем Пјаниќ.

Во првата разма Барселона заработи дури и 12 милиони евра, но во втората која ја подготвуваат челниците на двата тима, ситуацијата ќе биде обратна. Барселона е заинтересираната за Родриго Бетанкур и е подготвена во Торино да го испрати Иван Ракитиќ.

Хрватскиот репрезентативец има договор со Барселона до 2021 година и не се наоѓа во прв план кај тренерот Кике Сетиен, а и управата на каталонците на секој начин се обидува да се ослободи од него. Ракитиќ пак упорно ги одбива понудите од челниците на клубот и од заинтересираните екипи бидејќи сака да се врати во Севиља, но според медиумите може да се согласи на трансфер во Јувентус.

Од друга страна Бетанкур во очите на управата на каталонскиот тим е иделната замена за Серхио Бускетс. Засега проблем во реализација на размената прави Јувентус кој не сака евтино да се откаже од 23-годишниот фудбалер во замена за ветеранот Ракитиќ.

Прочитајте и...  Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Прочитај повеќе

Федерер е светец, а Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно?

Слободен печат

Вардар очаен на стартот од новата , Борец им го зеде скалпот на „црвено-црните“

Слободен печат

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат

Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Слободен печат

Официјално: Јувентус го отпушти Сари

Слободен печат

Меси нема страв од пандемијата, спие на анти-корона душек

Слободен печат

Кренке ја извади „змијата од џебот“, буџетот од 120 милиони евра на Арсенал му гарантира пет страшни засилувања

Слободен печат