18 C
Скопје

Јувентус е подготвен да го испрати Дибала во ПСЖ во замена за Икарди

„Старата дама“ го обнови интересот за ангажман на Мауро Икарди, но не сака да ја исплати бараната сума и планира размена со францускиот тим.

Преговорите помеѓу Пауло Дибала од едната и Јувентус од другата страна, не одат во посакуваната насока и поради тоа челниците на „старата дама“ започнаа да ги разгледуваат опциите за евентуална размена на Аргентинецот.

Поради пандемијата на коронавирусот, директорот на Јувентус, Фабио Паратичи, најави дека ќе се обиде поголем дел од трансферите да ги заврши преку размени и Дибала е еден од играчите кои се подготвени да ги жртвуваат за да дојдат до тие фудбалерите кои ги посакуваат.
Како што пишува „Ла Стампа“, во Јувентус се подготвени да го испратат Дибала во ПСЖ во замена за напаѓачот Мауро Икарди.

Но, ПСЖ не планира да разговара со Јувентус за можната размена, се додека не се реши судбината на Килијан Мбапе. Доколку Мбапе летово си замине од ПСЖ тогаш Икарди би останал во Париз и би ги зазел местото на францускиот репрезентативец во нападот. Но, доколку Мбапе остане, тогаш можно е ПСЖ да започне преговори со Јувентус за размена на Икарди кој има желба да се врати во Серија А и Дибала кој не сака да потпише нов договор со „старата дама“.

Поврзани вести

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Остави Коментар