Јуратовиќ: Медиумите во Србија се под силна контрола и притисок

Како што кажа Јуратовиќ, кога станува збор за Србија, еден од најголемите проблеми е прашањето за слобода на медиумите.

Пратеникот на германскиот Бундестаг и член на Комисијата за надворешна политика, Јосип Јуратовиќ, оцени дека Србија има шанса да влезе во Европската унија во 2025 година, па и порано, но посочи дека тоа не е реално со сегашната ситуација и односот кон слободата на медиумите, судската независност и институциите.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Јуратовиќ во интервју за ТВ Н1, кажа дека сè зависи од општествено-политичкиот развој, потенцирајќи дека одлучувачко ќе биде дали функционираат институциите.

-Јас веќе долго време сум во процесот како пратеник задолжен за надворешната политика и за овој регион и можам да кажам дека перспективата на Западен Балкан е тука и се зависи од актерите и од понатамошниот исход на политичкиот развој во регионот, какви се меѓудржавните односи, и што ќе биде многу важно во иднина, како ќе се развиваат општеството и државните институции во овие земји, кажа пратеникот на Социјалдемократската партија во Бундестагот.

Прочитајте и...  Уапсена новинарка во Нови Сад заради „ширење паника“

Како што кажа Јуратовиќ, кога станува збор за Србија, еден од најголемите проблеми е прашањето за слобода на медиумите.

-Не можам да кажам точно каде е главниот проблем, но што се однесува до извештаите што ги добиваме во Европа, факт е дека медиумите се под силна контрола и притисок, што е неприфатливо во демократските системи, кажа Јуратовиќ.

На прашањето за новата методологија за проширување на ЕУ, усвоена претходно овој месец од страна на колегиумот на комесари на ЕУ, Јуратовиќ кажа дека во Бундестагот мислат дека „ова не е ништо ново”.

-Во однос на пристапниот процес на Западен Балкан, логично е дека во наш интерес е овој процес да продолжи. Тоа е поврзано со економскиот развој, но не само тоа, важно е напоредно со економскиот развој да функционираат и институциите, затоа што без функционални институции нема да има економски развој. Така да целата нова методологија е фокусирана на развојот и на општеството и на економијата, оцени Јуратовиќ.

Прочитајте и...  Битиќи: Само со мерката минимална плата за секој вработен таргетираме 250.000 вработени и 35.000 компании

Тој кажа дека „нема јасен датум, нема јасни цели за тоа кога и со која брзина ќе оди ЕУ, сето тоа зависи од актерите на теренот”.

Прочитај повеќе

Шекеринска- Каракачанов: Директна помош од Бугарија во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Германија со девет милијарди евра ќе ја спасува економијата

МИА Агенција

Во изолација повеќе од 700 мигранти затекнати во БиХ

Слободен печат

Полициски час во Мека и Медина

МИА Агенција

ЦИВИЛ изразува згрозеност и упатува најостра осуда за бруталниот чин

Слободен печат

Пецас: За Велигден сите дома, да го „испечеме на ражен” коронавирусот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вонредна седница на Европарламентот на 16 и 17 април

МИА Агенција

Трипуновски: Околу 3.000 вработени во ЈП „Македонски шуми” два месеца не земале плата

Слободен печат

„Боинг” најавува план за доброволно заминување од компанијата

МИА Агенција

Во Кина над 75 отсто од фирмите во продолжија со работа

МИА Агенција

Во Велика Британија починаа околу 3.000 лица од коронавирусот

МИА Агенција

Испратен предлог до Владата деновите од 4 до 20 април да бидат неработни

Слободен печат