Јункер: Трамп нема да воведе дополнителни царини за европските автомобили

Претседателот на Европската комисија во заминување Жан Клод Јункер изрази уверување дека американскиот претседател Доналд Трамп во наредните денови нема да воведе нови царини за увоз на европски возила.

– Трамп малку ќе критикува, но нема да има царини (дополнителни) за автомобилите – рече Јункер во интервју за денешниот германски весник Зидојче цајтунг.

САД до средината на ноември треба да одлучат дали ќе ги зголемат царините на автомобилите и резервните делови кои доаѓаат од ЕУ.

Во мај Трамп ја одложи својата одлука за воведување дополнителни царини, на шест месеци, до ноември.

Доколку се воведат, тие мерки пред се ќе ги погодат германските производители како што се Фолксваген, БМВ или Дајмлер.

Прочитајте и...  Андоновиќ: Нова американска офанзива на Балканот -Трамп го испраќа Гренел да ги забрза преговорите Белград Приштина (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат