Јункер не е задоволен од начинот на кој е избран неговиот наследник

Претседателот на Европската комисија во заминување упати остри критики за именувањето на неговата наследничка на високата функција, германската министерка за одбрана Урсула Вон дел Лајен, наведувајќи дека „процесот не бил транспарентен“, пренесуваат западните медиуми од неговата прес конференција во Хелсинки.

– Процесот не беше баш транспарентен –  изјави Јункер на конференција за новинари во Хелсинки, коментирајќи го начинот на кој лидерите на ЕУ неделава го именуваа новиот претседател на Европската комисија.

Јункер додаде дека тој пред пет години бил именуван на транспарентен начин, по кампањата на европските избори, пренесе „Ројтерс“.

– За жал, тоа не остана традиција. Бев прв и последен водечки кандидат – изјави Јункер.

Додаде дека е добро што Финска го презема претседавањето со Советот на ЕУ, бидејќи лидерството и стабилноста се типични карактеристики за земјата.

Прочитајте и...  Путин се врати во Кремљ, со недели управуваше со Русија од резиденција на село

Прочитај повеќе

Разговор со д-р Андонов: Белите мантили спасуваат животи и со дарување крв

Брнабиќ: Србија нема да ја затвори границата за црногорските граѓани

Слободен печат

Полуподморница – нова туристичка атракција во Охрид

Слободен печат

Анализа: Секторот за забава ќе изгуби 160 милијарди долари поради кризата од пандемијата

Слободен печат

Сите се за компромис, никој не попушта!

Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нетанјаху: Израел ќе го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег

Слободен печат

По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Слободен печат

Деновиве ќе се носат уредби за третиот сет мерки

Слободен печат

ЗОО Скопје од денес отворена за посетители, но со нов протокол на движење

Миа Агенција

Истекува третата вонредна состојба, партиите се уште без консензус за датумот за избори

Слободен печат

Во Велика Британија од 15 јуни се отвораат објектите за трговија на мало

Слободен печат