Јуниорите продолжуваат без грешка на ЕП!

Денеска јуниорите ја продолжија победничката серија, беше совладана и Данска со конечен резултат 80:73 (17:15, 24:20, 21:13, 18:25).

Први стрелци во нашите редови беа Марко Миловановиќ со 27 поени (осум скокови) и Лејсон Зекири со 12 поени (осум скокови).

Претходно кошаркарите предводени од селекторот Тони Симиќ триумфираа уште против селекциите на Ирска (74:60), Украина (73:71), Грузија (87:79) и Словачка (83:58). На тој начин се запишаа пет максимални победи од исто толку одиграни натпревари.

Како првопласирани во групата Б, јуниорите во четвртфиналето ќе играат против второпласираната репрезентација од групата А – Естонија. Овој меч ќе се игра на 2 август.

Победникот во полуфиналето ќе игра со подобриот од Израел-Шведска, а во другите четвртфинални средби се среќаваат Полска-Грузија и Португалија-Чешка.

Прочитајте и...  „Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат