21.8 C
Скопје

Јуниорите останаа без пласман во „А“ дивизијата

Избраниците на селекторот Тони Симиќ во клучниот меч и последната шанса за учество во Дивизија „А“ загубија од Чешка со 89:80 (28:21, 17:28, 30:18, 14:13).

Најефикасни стрелци во нашите редови беа Марко Миловановиќ со 24 поени, следен од Лука Савиќевиќ со 19 поени (осум асистенции) и Андреј Јакимовски (17 поени, по пет скокови и асистенции).

Јуниорите имаа одличен старт на овој шампионат, во групната фаза со пет максимални победи против Данска, Словачка, Грузија, Украина и Ирска.

Беа фантастични и во четвртфиналето против Естонија (92:57), но на најважните две средби на ЕП претрпевме порази.

Како и да е, ова е знак дека имаме добра кошаркарска иднина и можеме да се надеваме и веруваме на уште подобри резултати во наредните години.

Поврзани вести

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

ВИДЕО: Ти благодариме Пандев, и Снајдер со аплаузи за македонската фудбалска легенда!

Слободен печат

Остави Коментар