4 C
Скопје

Јуниорите и кадетите со незгодни ривали во евроквалификациите

Македонската репрезентација за играчи до 19 години ги дознаа противниците во квалификациите за Европското првенство кое ќе се одржи во Словачка во 2022 година.

Нашите јуниори се најдоа во квалификациската група „7“ заедно со селекциите на Франција, Србија и Албанија.

Двете најдобри репрезентации од секоја група, како и една најдобро третопласирана ќе обезбедат место во елитната рунда на квалификации каде што веќе се наоѓа Португалија. Турнирите ќе се одржат во периодот од 30 август до 7 септември, од 4-12 октомври и од 8-16 ноември 2021 година.

Нашата кадетска У17 селекција за пласман на ЕП 2022 во Израел ќе игра во квалификациската група „5“ со Република Ирска, Полска и Андора. Мечевите се од 1 јули до 16 ноември 2021 година во мини турнири.

Прочитајте и...  Вајда ќе биде покрај Ѓоковиќ на Роан Гарос

Најдобрите две репрезентации од секоја група ќе се најде во елитната рунда на квалификации каде што се веќе Холандија и Шпанија.

Поврзани вести

Алушовски: Против Брест Мешков да го обезбедиме шестото место

Слободен печат

Антиќ: Не размислувам за оставка,не може да влеземе на терен да играме место нив 

Слободен печат

Пријави се на SINALCO PES Balkan лигата и играј за фонд од 5.000 евра!

СП.

„Западните медиуми не го сакаат Ѓоковиќ бидејки доаѓа од Балканот“

Слободен печат

Јокиќ: Фантастично да се биде покрај Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Златан на сцената на Санремо излезе со турбо фолк песна

Слободен печат

Остави Коментар