Одличен предлог за денешниот ручек – Јунешко месо во сос од сенф и павлака

Состојки:

600 грама јунешки шницли
1 лажичка сол
малку црн бибер
1 лажица мешан сув зеленчук
2 лажици сенф
1 главица кромид
200 милилитри млеко
200 грама кисела павлака
2 лажици брашно

Подготовка:

Шницлите исечете ги на тенки парчиња и убаво исчукајте ги со кујнски чекан. Зачинете го месото и секое парче премачкајте го убаво од двете страни со сенф. Вака подготвеното месо оставете го да отстои околу 3 часа во фрижидер.

Откако ќе помине потребното време, кратко пропржете го месото во врело масло. Во истата тава ставете го да се пржи ситно сечканиот кромид. Пржете неколку минути, а потоа во садот додајте малку вода. Оставете ги состојките да се динстаат неколку минути.

Во меѓувреме, брашното измешајте го со ладно млеко. Откако ќе се уверите дека нема грутчиња, додајте ја и павлаката, една лажица сенф и зачини по избор.

Прочитајте и...  Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Сето тоа додајте го во садот во кој се готват шницлите. Оставете ги да провријат шницлите заедно со сосот неколку минути.

Пријатен апетит.

Прочитај повеќе

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат

Прво инфаркт, па корона: Дејан Милиќевиќ сега си го „стесни“ желудникот и ослабе 35 килограми! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Одличен рецепт – Печени пиперки со лукче за вашата зимница

Слободен печат