Јунајтед сигурен против Њукасл, „граѓаните“ сигурно чекорат кон титулата

epa09028676 Manchester United's Daniel James (R) celebrates with Anthony Martial (L) after scoring the 2-1 during the English Premier League soccer match between Manchester United and Newcastle United in Manchester, Britain, 21 February 2021. EPA-EFE/Stu Forster / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Фудбалерите на Манчестер јунајтед во рамките на 25. коло во Премиер лигата со 3:1 го совладаа Њукасл и го задржаа второто место на табелата.

Јунајтед по двете ремија, ја оствари 14. победа сезонава и со 49. бода се израмнија со Лестер, додека Њукалс е само три бода над зоната на испаѓање.
Иако не блескаа во првото полувреме, фудбалерите на Манчестер јунајтед поведоа со голот на Маркус Рашфорд во 30. минута. Но, Њукасл само шест минути подоцна успеа да израмни преку Сан Максимин.

Дилемите околу победникот беа разрешени кон средината на второто полувреме, прво Џејмс во 57. минута донесе водство за „црвените ѓаволи“, а Бруно Фернандеш со голот од пенал во 75. минута ја завери победата.

Дерби натпреварот во Премиер лигата се одигра во Лондон каде Манчестер сити направи уште еден исчекор кон освојување на титулата. „Граѓаните“ славеа со минимални 0:1 на гостувањето кај Арсенал и ја задржаа предноста на табелата од 10 бода пред градскиот ривал и пред Лестер на 13. кола до крајот. Голот на одлука го постигна Рахим Стерлинг уште во втората минута.