ЈУЛИЈА ДЕНЕСКА СЕ ВРАЌА ДОМА: Иран ја ослободи руската новинарка

Иран ја ослободи руската новинарка Јулија Јужик, која беше уапсена минатата недела, соопшти денеска руската амбасада во Техеран.

„Како резултат на здружените напори на руското Министерство за надворешни работи и амбасадата во Техеран, иранската страна одлучи да ја ослободи руската државјанка Јулија Јужик“, велат од амбасадата.

Јужик денес ќе се врати во Москва, пренесува „Ројтерс“.

Портпаролот на иранската влада, Али Рабиеи, претходно изјави дека Јулија Јужик не била уапсена поради обвиненија за шпионажа, туку за кршење на визните закони и дека нејзиниот случај се разгледува по забрзана постапка.

Поранешниот сопруг на руската новинарка, Борис Војчеховски, претходно објави на „Фејсбук“ дека Јулија го повикала од притвор, тврдејќи дека се соочува со обвиненија дека шпионирала за Израел.

Прочитајте и...  Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Според него, новинарката е во Иран од 1 октомври.

Прочитај повеќе

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Слободен печат

Кандидатите за ректор на УКИМ бараат да прекине постапката за избор на ректор

Слободен печат

Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Обраќање на Николовски: Сите имаме мајки, роднини и блиски кои може да го загубат животот од овој вирус

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Троцифрена бројка на заразени, а Филипче и Заев ни велат ја победиле заразата

Слободен печат

Американските милијардери пандемијата ги направи побогати за 565 милијарди долари

Слободен печат

Пекевски: Берово е отворен град за туристите, но секој мора да носи заштитна маска

Слободен печат

СЗО: Луѓето да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Слободен печат