8 C
Скопје

Јубилеј во Србија: Две децении од демонстрациите против Слободан Милошевиќ во Белград

Денеска се навршуваат 20 години од големите демонстрации во Белград со кои на 5 октомври во 2000 година заврши владеењето на Слободан Милошевиќ. Најави за официјално одбележување на јубилејот од политичките партии кои учествуваа во демонстрациите нема, освен дека за првпат ќе биде одбележан во Ниш каде ќе се одржи трибина на таа тема.

На денешен ден, пред точно 20 години во Белград се случија демонстрации, откако претседателот на тогашна Сојузна Република Југославија, Слободан Милошевиќ одби да ги признае резултатите од претседателските избори на 24 септември на кои загуби од кандидатот на Демократската опозиција на Србија и лидер на Демократската партија, Воислав Коштуница.

Демонстрантите, на 5 октомври на платото пред Собранието на СРЈ, пристигнаа од сите краишта на Србија во километарски колони со автомобили, автобуси и камиони, а на поедини делови ги пробиваа полициските блокади со булдожери.

Прочитајте и...  Онлајн конференција „Бизнис без корупција"

Полицијата во попладневните часови употреби солзавец со цел да ги спречи демонстрантите да влезат во Собранието, но безуспешно. Зградата на сојузното Собрание беше демолирана и запалена, како и зградата на РТС. Набрзо потоа, полициските сили престанаа со отпорот и, речиси, се придружија на демонстрантите.

Во вечерните часови на 5 октомври во 2000 година, граѓаните од терасата на Собранието ги поздрави новиот претседател на СРЈ, Воислав Коштуница, а наредниот ден Милошевиќ го призна изборниот пораз и му честита.

За време на демонстрациите загина Јасмина Милошевиќ од Милошевац кај Велика Плана која заврши под тркала на камион, Момчило Стакиќ од Крупањ почина од срцев удар, а вкупно беа повредени 65 лица.

Дваесет години подоцна, Воислав Коштуница е во политичка пензија, а учесници во власта на Милошевиќ повторно ги заземаа најважните позиции во земјата. Тогашниот министер за информации, Александар Вучиќ е актуелен претседател на државата, потпретседателката на тогашното Собрание, Маја Гојковиќ до неодамна беше претседателка на законодавниот дом, поранешниот истакнат член на ЈУЛ, Александар Вулин денеска е на функцијата министер за одбрана, а портпаролот на Социјалистичката партија, Ивица Дачиќ е министер за надворешни работи.

Прочитајте и...  Недостиг на храна поради Брегзит во Северна Ирска

Во меѓувреме, кон нив од долните ешалони на власта се приклучија и некои истакнати поединци на партиите кои во 2000 година ја сочинуваа ДОС.

Додека Коштуница самиот се повлече од политиката, вториот лидер на ДОС, реформист и визионер, Зоран Ѓинѓиќ, како премиер на Србија, беше убиен на 12 март во 2003 година во дворот на зграда на Владата што ја предводеше од длабоки промени во политиката и економијата и најавените промени во општеството.

Слободан Милошевиќ почина во 2006 година во затворот во Хаг каде беше притворен за судење на воени злосторства додека неговата сопруга и поранешна претседателка на ЈУЛ, Мирјана Марковиќ почина во егзил во Русија.

Поврзани вести

Захарова: Москва е подготвена за продолжување на договорот СТАРТ со Вашингтон

Слободен печат

Жена фрлила отпушок од автомобил во Виена, па заработила казна од 450 евра

Слободен печат

Апсење во Црна Гора: Уапсен убиецот на Шарац од криминалната група„Пинк Пантер“

Слободен печат

Гир: Нема план Б, целта е пристапување на Северна Македонија во ЕУ

МИА агенција

Полицијата во Лондон растури свадба со 400 гости, казната е 10 000 фунти

И.И.

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Слободен печат

Остави Коментар