Јубилеен 15. Виз Ер Скопски маратон

На нешто помалку од еден месец пред почетокот на Виз Ер Скопски маратон денеска организаторите на трката одржаа прес-конференција преку која порачаа дека најголемиот спортски спектакл ќе го исполни Скопје со позитивна енергија.

Шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар истакна дека ЕУ ќе продолжи со поддршка на вакви настани сѐ со цел да се промовира здравиот начин на живот и заштитата на животната средина.

– Ќе имаме неколку настани во мај, но Виз Ер Скопскиот маратон на 4 мај е многу значаен. Новина имаме во штафетниот маратон со наслов ‘ЕУ за спорт’. Тој вклучува четворица тркачи каде двајца од нив трчаат девет километри, а останатите 12 километри, и спојот на сите е еден цел маратон. Можам да споделам дека и јас ќе трчам на штафетата, заедно со моите 3 деца, така што ќе ме видите таму – рече Жбогар.

Прочитајте и...  Блиска средба на два руски нуклеарни мразокршачи (ВИДЕО)

Минатата година околу 10.000 луѓе излегоа на патеката на Виз Ер Скопски маратон во Скопје. Посветеноста на организаторите и поддршката од страна на Агенцијата за млади и спорт, Градот Скопје и Делегацијата на Европската Унија, придонесе Скопскиот маратон да прерасне во настан кој го промовира нашиот град и нашата држава.

– Можам да ветам константна поддршка за овој настан и во иднина од страна на Агенцијата за млади и спорт, од причина што ние сме секогаш тука да дадеме максимална поддршка на настаните кои се во интерес на развој на спортот и промоција на здравиот начин на живот – изјави Дарко Каевски, директор на Агенција за млади и спорт.

Маратонот на 4 мај ќе биде јубилеен, 15-ти.

Прочитајте и...  Ахмети: За „Монструм“ баравме помош и од меѓународната заедница

– Иако ова е нашиот 15-ти јубилеј, ние секоја година се трудиме сѐ повеќе и повеќе да внесуваме новости. Честиот развој ни дозволува да останеме релевантни во регионот и пошироко. Затоа толку голем број на лица од други држави се пријавуваат. Но, тоа ни дава уште една одговорност, а тоа е да вратиме на општеството и заедницата. За да го оствариме тоа оваа година се одлучивме да започнеме партнерство со „GivenGain.com” каде секој заинтересиран може да донира за три организации и тоа СОС Детско село, Момент плус или Проект среќа – соопшти Кире Синадиновски, директорот на Виз Ер Скопски маратон.

Во склоп на Виз Ер Скопски маратон се одржуваат неколку трки и тоа трката од 5 километри, полумаратонот, маратонот и штафетниот маратон. Пријавувањето за учество завршува на 22 април 2019.

Прочитајте и...  Од вечерва Македонија ќе гледа сведоштва од прва рака за крвавиот 27 април (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат

Сантос: За да се отворат преговорите со ЕУ политичките актери во Албанија треба да бидат обединети

Слободен печат

Остави Коментар

2 × три =

Прочитај повеќе

Дачиќ: Јамајка не извести дека не ја признале независноста на Косово

Слободен печат

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Катица другарувале во минатото, а ова е исходот

Слободен печат

ДУИ: Од самиот почеток се гледа дека коалицијата помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива е несериозна

Слободен печат

„Коха”: Избрзаниот твит на Хашим Тачи го блокираше признавањето на Косово од Јамајка

МИА Агенција

Борел оствари телефонски разговор со Вучиќ, Тачи и Курти

Слободен печат

Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

Слободен печат