-2 C
Скопје

ЈПКД „Комуналец”: Крак од одводен канал во Струмица е претворен во депонија и узурпиран е од граѓани

Крак од одводен канал во горниот дел на градот е претворен во депонија и узурпиран e од несовесни граѓани, соопштија денес од струмичкото комунално претпријатие.

– Екипи од ЈПКД „Комуналец” излегоа на терен и почнаа со отстранување на сметот и чистење на каналот, како и со чистење на помошните решетки кои служат за побрзо собирање на надојдените води во одводната мрежа. Со тоа се спречуваат поплави во долните, но и погорните делови на градот, информираат од „Комуналец”.

Оттаму апелираат до граѓаните, посебно до оние кои живеат во тој дел на градот, сметот да не го фрлаат во или околу каналите, бидејќи нивното неодговорно однесување предизвикува штети и поплави.

Ги потсетуваат граѓаните дека е отворен бесплатен телефонски 13-110, кој работи 24 часа и на него граѓаните можат да ги пријавуваат сите дефекти на водоводната и канализациската мрежа како и проблемите од јавна чистота. На овој број можат да се јават и граѓани кои имаат потреба од подигање на шут, градежен отпад, гранки од дрвја и друг цврст отпад.

Прочитајте и...  Црногорската врска на Груевски останува енигма за органите на прогонот

Поврзани вести

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

ВИДЕО | Жителите од населбата Влае во страв: Тврдат дека биле сексуално вознемирувани од овој човек

Слободен печат

ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Пелоси преку истражно тело ќе ја испитува блискоста на Трамп со Путин

Слободен печат

Вучиќ му одржа лекција на регионот како се справува држава со акутна криза

С.Р.

МЗ: Вкупно 620 лица во моментов се хоспитализирани

Слободен печат

Остави Коментар