ЈП „Водовод и канализација“ изработи нова канализациска мрежа за ЈП „Лајка“

Секторот Канализација при ЈП „Водовод и канализација” – Скопје изработи нова канализациска мрежа за потребите на јавното претпријатие за хуман третман на животни скитници „Лајка”.

-За потребите на новото јавно претпријатие под закрила на Град Скопје, ЈП „Лајка”, во текот на изминатите две недели интензивно се работеше на одводнување и приклучување на отпадните води на објектот, информираат од „Водовод и канализација”.

Оттаму посочуваат дека за оваа цел биле направени 16 приклучоци на санитарни чворови за тоалети и одводи за боксови за кучиња.

-Четиринаесет од нив се со големина на цефка ф110мм, а две се со големина ф160мм. Во текот на работните активности беа изведени три шахти, беа сменети и вградени осум капаци за шахти (тежок тип) и еден бетонски капак. Истовремено беше изведена и мрежа со големина на цефка ф200мм и ф160мм, во должина од околу 100 метри, се наведува во соопштението.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Како што посочуваат, со поставување на водоводната мрежа и решавање на прашањето кое се однесуваше на одведување на отпадните води се обезбедени услови за основните потреби на ова претпријатие и неговото отпочнување со работа и нормално функционирање.

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Драма меѓу две членки на НАТО во водите на Средоземното Море: Анкара протестира затоа што тимот на мисијата на ЕУ претресе турски брод на пат кон Либија

Илинка Иљоска

Велешките еколошки возила ги надминуваат границите

Слободен печат

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат

Остави Коментар