Јовески: Парите за случајот „Рекет“, биле исплатени во кеш во два наврата - Слободен печат

Јовески: Парите за случајот „Рекет“, биле исплатени во кеш во два наврата

Во интервју за „Независен весник“, републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека знаат како и од каде се даде 1,5 милиони евра во случајот „Рекет“, каде осомничени се Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Зоки Кичеец.

– Парите се дадени во готовина во два наврата. Обвинителството уште во предистражната постапка ги утврди начинот и сметките од кои се обезбедени парите. За да не се наштети на постапката, други детали не би откривал. Но кога ќе бидат создадени услови, јавноста ќе биде запознаена со начинот на извршување на кривичните дела во овој предмет – вели Јовески.

Целото интервју можете да го прочитате ТУКА.

Прочитајте и...  Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и кај нас

Прочитај повеќе

Надлежните смируваат: Пратките од „Алиекспрес“ се безбедни

Хеликоптерот на Вучиќ во страшно невреме, а тој смирено: Не се плашам, летам веќе седум години

Слободен печат

Европската Комисија ги претстави мерките за безбедност на 5Г мрежата

Слободен печат

Млад скопјанец почина од маларија: Се вратил од Гана, по што му се влошила здравствената состојба

Слободен печат

Русија бара медицински уверенија за влез на странски државјани

Слободен печат

Од земјава извезени близу 16 тони опасен отпад од АД „Охис“

Слободен печат

Остави Коментар

fourteen − 7 =

Прочитај повеќе

„Жан Моне“ процес: Фокус е Деловникот на Собранието, но и евроинтеграциските процеси и претстојните избори

Слободен печат

Жбогар му реплицираше на Милошоски: Борете се со идеи, а не напаѓајќи не нас

Османи: Државниот завод за ревизија е подготвен за контролирање на изборниот процес

Слободен печат

Правда ќе прифати дел од забелешките на јавната расправа за Законот за обвинителство

На измамите им дојде крајот: Нема да има скриени трошоци во аранжманите за летувања

Слободен печат

Грујовски: Во моментот нема партиски притисоци врз администрацијата

Слободен печат