7 C
Скопје

Јовески: Обвинителството досега нема побарано замена на мерката куќен притвор за Мијалков со потешка

Државниот јавен Обвинител, Љубомир Јовески најави можност за промена на мерката куќен притвор за Сашо Мијалков по изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“. Во разговор за ТВ24, тој истакна дека одлуката што е на сила била донесена во момент кога полицијата го барала поранешниот директор на УБК.

– Жалбата беше повлечена оти решението за куќен притвор во тој момент не можеше да се ефектуира со оглед дека обвинетиот бил во бегство. Обвинителството досега нема побарано измена на мерката куќен притвор со потешка мерка, со оглед на тоа што се оценува дека и со оваа мерка се обезбедува присуство, а за петок е најавено објавување на пресудата, вели Јовески.

Сашо Мијалков од вчера попладне е во домашен притвор. Иако во решението за куќен притвор е определено целодневен аудио и видео надзор со електронска алка, сепак тоа не се спроведува бидејќи во Македонија не профункционира пробацискиот систем.

Прочитајте и...  Инспекциските служби во текот на изминатите денови спровеле 6 038 надзори и контроли

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар