Јованка Броз, „живиот билборд“ на југословенската модна индустрија

Нејзиниот заштитнички однос кон југословенската модна индустрија би требал да послужи за пример, а нејзиниот стил за инспирација на сите први дами од овие простори кои почесто ги промовираат светските модни марки, отколку оние од сопствената земја, на кои им треба и поддршка и промоција.

Јованка Броз беше најголемиот амбасадор на југословенската модна индустрија во светот, па немаше неискористена пригода за неа за да ги претстави креациите на поранешните југословенски модни марки, произведени во сè уште младите фабрики. Тоа го правеше со многу стил како гостинка на светските саеми на мода, на претседетелските коктели и вечери, на официјалните и неофицијалните настани.

Сепак, и во тие денови некои и забележуваа зошто не носи облека од индустриско производство, која треба да претставува мост меѓу претставниците на владејачката елита и другите граѓани, туку нејзините креации беа скроени по мерка. Токму таквите креации, дизајнирани специјално за неа, за многумина не беа добар пример за промовирање на официјалната идеологија на земјата, бескласното општество, туку истакнување на веќе одвоената елитистичка класа.

Прочитајте и...  Ќе ви го скрши срцето: Погледнете што рече Ванеса Брајант на комеморацијата за Коби и Џиана! (ВИДЕО)

И покрај овие забелешки, факт е дека првата дама на Југославија беше „жив билборд“ за промоција на младите модни фабрики и првите креаторски имиња на овие простори, кои гледаа престиж и чест во креирањето на нејзиниот имиџ пред светската јавност.

По распаѓањето на Југославија, Јованка која, до тогаш, беше симбол за гламурната облека, накитот, раскошните фустани и бундите, одеднаш стана симбол на скромноста.

Најчесто беше облечена во конфекциски црни фустани, често во комбинација со шал, кои дополнително ја нагласуваа нејзината пристојност и над сè –воздржаност, но не можеа да ја сокријат и нејзината вродена (или преку еден долг период стекната) елеганција со која зрачеше и во нејзините најсиромашни денови на староста.

Прочитајте и...  Се породи ќерката на Дино Дворник: Познатата блогерка сега ќе пие пиво! (ФОТО)

Прочитај повеќе

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бела торта (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Џесика Алба и нејзината ќерка изгледаат како близначки! (ФОТО)

Слободен печат

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Слободен печат

Навики кои ги уништуваат клетките на нашиот мозок: Престанете со внесување премногу шеќер во организмот!

Слободен печат

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат

Физичката активност која на најдобар можен начин чува од сезонски вируси, еве и зошто

Слободен печат