Јосифовска потврдува дека Стефанова не сакала да му се врати пасошот на Камчев

Обвинителката од СЈО, Елизабета Јосифовска, која е формален потписник на решенијата на Јанева како нејзина заменичка, во интервју за радио „Канал 77“ потврди дека решението за враќање на пасошот на осомничениот во случајот „Империја“ Јордан Камчев го потпишала по налог на Јанева, која била отсутна во тој период. Јосифовска и дека предметната обвинителка за „Империја“ Лиле Стефанова не се согласувала да му се врати пасошот на Камчев.

– Контактирав со колешката Стефанова. Заклучив дека таа не е информирана. Го дознав нејзиниот став дека не се согласува да му се издаде времена патна исправа на осомничениот Јордан Камчев. Потоа, повторно нели, согласно внатрешните процедури се информирав. Тоа беше став и одлука на специјалниот обвинител и во таков случај се согласивме со колешката дека не е возможно да се постапи со ништо друго, освен да се потпише тоа мислење, кое, ќе повторам, е мислење на специјалниот јавен обвинител. Јас во тој момент немав никакво сознание, никакво сомневање, впрочем тоа го немам ни во моментов сега, дека во позадината на таквото постапување, постои нешто евентуално криминално. Така да не сум имала повод да се сомневам во причините за донесувањето на таквото мислење, вели Јосифовска.

Прочитајте и...  Спасов: Да се почитува јазикот на другиот

Јосифовска за разговорите објавени во италијанскиот весник „Ла Верита“ вели дека треба да се дознае изворот, а со Јанева вели дека комуницира формално, но не збореле за случајот „Рекет“. Таа од понеделник најавува продолжување на судските постапки.

– Не треба да заборавиме дека веќе од понеделник почнуваат судските постапки. Имаме пред нас многу сериозни предмети, за кои судењата се во тек и тоа е тоа. Немаме намера да се оградуваме, ниту пак потреба да се оградуваме од кого било. Секој на крајот на краиштата е одговорен за своите постапки, рече Јосифовска.

Прочитај повеќе

Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат

Остави Коментар

пет × два =

Прочитај повеќе

Сантос: За да се отворат преговорите со ЕУ политичките актери во Албанија треба да бидат обединети

Слободен печат

Дачиќ: Јамајка не извести дека не ја признале независноста на Косово

Слободен печат

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Катица другарувале во минатото, а ова е исходот

Слободен печат

ДУИ: Од самиот почеток се гледа дека коалицијата помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива е несериозна

Слободен печат

„Коха”: Избрзаниот твит на Хашим Тачи го блокираше признавањето на Косово од Јамајка

МИА Агенција

Борел оствари телефонски разговор со Вучиќ, Тачи и Курти

Слободен печат