Јорданка Фандакова од ГЕРБ повторно избрана за градоначалничка на Софија

Кандидатката на бугарската владејачка партија, централно-десничарската ГЕРБ, Јорданка Фандакова за градоначалничка на Софија доби 49,98 отсто од гласовите во вториот круг од локалните избори во Бугарија, според целосно обработените податоци, соопшти Централната изборна комисија на Бугарија.

Тоа е доволен број гласови за нејзин четврти мандат како градоначалник.

Маја Манолова, пак, независната кандидатка која ја поддржаа опозициските социјалисти, освои меѓу 45,13 отсто од гласовите.

Вториот круг од изборите се одржа вчера, бидејќи Фандакова не успеа да обезбеди мнозинство гласови во првиот круг.

ГЕРБ и СДС, покрај Софија, добија градоначалнички места во девет изборни региони, додека кандидатите за градоначалници од Демократска Бугарија победија во девет градски области.

Од поголемите градови, ГЕРБ доби и во Пловдив. Кандидатот Здравко Димитров доби 57,32 отсто од гласовите, додека противкандидатот Славчо Атанасов од ВМРО доби 38,1 отсто.

Прочитајте и...  Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

И во Варна победи кандидатот на ГЕРБ Иван Портних со 60,79 отсто од гласовите, а за неговиот противкандидат Костадин Костадинов гласаа 35,99 отсто.

Во Русе убедливо победи кандидатот на БСП Пенчо Милков со 60,53 отсто од гласовите, а за кандидатот на ГЕРБ, Диана Иванова гласаа 36,63 проценти.

ГЕРБ загуби и во Плевен, каде што независниот кандидат и досегашен градоначалник Георг Спартански победи со 50,6 отсто од гласовите. Нивниот кандидат Мирослав Петров доби 47,24 отсто од гласовите.

Градоначалник на Благоевград ќе биде Румен Томов од БСП, кој доби 56,61 отсто од гласовите, а Атанас Камбитов од ГЕРБ, кој водеше во првиот круг, освои 40,98 проценти.

Досегашниот градоначалник на Пазарџик Тодор Попов од коалицијата „Новото време”, го освои четвртиот по ред мандат со 56,11 отсто. Неговиот опонент Блато Солов доби 41,04 отсто.

Прочитајте и...  Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Во Велико Трново победи кандидатот на ВМРО Стефан Маглов со 57,34 отсто. За неговиот политички противник од ГЕРБ Николај Милаковски гласаа 41,59 отсто од избирачите.

Минатонеделните локални избори во Бугарија ја потврдија политичката доминација на партијата ГЕРБ, која освои најмногу места во многу поголеми градови, иако поддршката беше помала од пред четири години.

Прочитај повеќе

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат

ГОЛЕМА РАЦИЈА ВО ИТАЛИЈА: Уапсени три лица за детска порнографија

Слободен печат

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат