Joкиќ повеќе не е фаворит за МВП наградата

epa09020088 Denver Nuggets center Nikola Jokic drives to the basket against Washington Wizards center Moritz Wagner during the NBA basketball game between the Denver Nuggets and the Washington Wizards at Capitol One Arena in Washington, DC, USA, 17 February 2021. EPA-EFE/SHAWN THEW SHUTTERSTOCK OUT

Лошите резултати на Денвер во последниот период влијаеа и на трката по МВП наградата на Никола Јокиќ кој повеќе не е водечки на листата.

Фаворит за МВП наградата во овој момент е кошаркарот на Филаделфија, Џоел Ембид. После одличните настапи, екипата од Колорадо во финишот од регуларниот дел почна да паѓа во формата и врза четири порази во низа, лошата серија ја прекинаа во последната вечер против Детроит.

Претходно запишаа порази од Чикаго, Сан Антонио, Бруклин и Торонто, па така и Јокиќ падна на второто место за престижното признание.

Од друга страна Филаделфија предводена од Ембид нанижа шест победи, па Ембид изби на врвот. На третото место сега е Јанис Антетокумпо, четврти е Лука Дончиќ, потоа следат Домантас Сабонис, Џулиуис Рендл, Шаи Џулиос-Александер, Џејмс Харден и Девин Букер.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот