Јокиќ во најдобрата петорка сезонава во НБА лигата - Слободен печат

Јокиќ во најдобрата петорка сезонава во НБА лигата

Првата петорка ја пополнуваат Јанис Адетокумбо, Стеф Кари, Џејмс Харден, Пол Џорџ и Никола Јокиќ.

Во втората петорка се наоѓаат Кајри Ирвинг, Демијан Лилард, Кавај Ленард, Кевин Дурент и Џоел Ембид, а во третата Кемба Вокер, Расел Вестбрук, Блејк Грифин, Лебон Џејмс и Руди Гобер.

Најмногу гласови за првата петорка имаа Адетокумбо и Харден по 500 бодови. Јанис за прв пат се најде во првата петорка, Харден вкупно петти пат, а трет пат по ред.

Кари доби 482 бодови, следува Џорџ со 433, а српскиот интернационалец Јокиќ освои 411.

Фантастична сезона имаше Јокиќ кој беше лидер на Денвер Нагетс со кој стигна до полуфиналето на Западната конференција. Настапуваше и на Ол-стар мечот, во просек имаше 20.1 поен, 10.8 скокови и 7.3 асистенции.

Воедно Адетокумбо, Харден и Џорџ се тројцата финалисти во изборот за наградата МВП во НБА лигата, а победникот ќе го дознаеме на 24 јуни.

Прочитај повеќе

Ѕвездата на ЛА Клиперс се расфрла со пари по стриптизерка (ВИДЕО)

Слободен печат

Наинголан му се одмазди на „својот“ Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

15. четвртфинале во Мелбурн за Федерер

Слободен печат

Стокхолм под опсада: 20.000 Хрвати ќе ги бодрат „коцкестите“

Слободен печат

Македонката Јана Атанасовска триумфира на трка во слалом во Чешка

Слободен печат

Атлетичарот Стојоски постави нов државен рекорд на 400 метри

Слободен печат

Остави Коментар

two × 1 =

Прочитај повеќе

Дувњак МВП на Европското првенство, екс вардарци во идеалниот тим

Слободен печат

Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Слободен печат

Гвардиола му оддаде почит на Ливерпул: Тие се фантастични, неверојатни

Слободен печат

Леброн Џејмс за историското постигнување: Ова делува нереално

Слободен печат

„Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Слободен печат

Историска ноќ за Леброн Џејмс, го помина Коби Брајант и стана трет најдобар стрелец во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат