Јокиќ: Со победи над Македонија и Австрија со една нога сме на ЕП - Слободен печат

Јокиќ: Со победи над Македонија и Австрија со една нога сме на ЕП

Репрезентативците на Словенија во одлична атмосфера го очекува дуелот со Македонија на Националната Арена „Тодор Проески“ во квалификациите за пласман на ЕП 2020.

Словенија во последните три кола остварија три триумфи, против Летонија (0:5), Полска (2:0) и Израел (3:2) со ко дојде до втората позиција на табелата со 11 бодови со што атмосферата во наредниот противник на Македонија е на највисоко ниво.

Капитенот Бојан Јокиќ смета дека со евентуални триумфи над Македонија и над Австрија, неговата репрезентација ќе биде со едната нога на ЕП 2020.

– Имавме добри настапи во септемвриските квалификации. Не очекуваат два важни натпревари против Македонија и Австрија. Доколку триумфираме на двата натпревари тогаш со едната нога сме на ЕП, поточно 70 проценти ќе ни биде завршена работата. Македонија има добар тим, можеби ова нивниот најдобар во последните десет години и не е лесно да се игра против нив. Немаат освоено толку многу поени, иако играа добро. Треба сериозно да се сфати противникот – изјави Јокиќ.

Прочитајте и...  Во Австрија уапсени пет кошаркари за местење натпревари

Прочитај повеќе

Глишиќ ќе ги брани боите на Шкупи! (ФОТО)

Слободен печат

Скандинавците „хит“ во зимскиот преоден рок 2020! (ФОТО)

Слободен печат

Елмас добива нова конкуренција: Наполи го потпиша Политано

Слободен печат

Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

Слободен печат

„Најки“ ги повлече производите со името на Брајант

Слободен печат

Ериксен и официјално нов фудбалер на Интер

Слободен печат

Остави Коментар

thirteen + three =

Прочитај повеќе

Убавата судијка го налути Федерер (ВИДЕО)

Слободен печат

Коби и Ванеса Брајант – детската љубов која ги издржа сите предизвици, а заврши трагично

Слободен печат

Тениски класик во Мелбурн: Ѓоковиќ и Федерер во полуфиналето

Слободен печат

Леброн: Коби, ќе продолжам по твојот пат, дај ми сила од небото

Слободен печат

Мекгрејди: Коби секогаш ми зборуваше дека сака да умре млад и да стане бесмртен

Слободен печат

Во Австрија уапсени пет кошаркари за местење натпревари

Слободен печат