7 C
Скопје

Јокиќ: Фантастично да се биде покрај Вилт Чембрлен

Кошаркарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ, во победата на неговиот тим од 127:98 над Милвоки бакс, оствари нов трипл-дабл со кој влезе во елитна група на кошаркари во историјата на НБА лигата. Јокиќ во победата над Милвоки учествуваше со 37 поени, 11 асистенции и 10 скокови со што дојде до 50. трипл-дабл во кариерата и стана деветтиот играч во историјата на НБА лигата во вакво постигнување и само втор кога станува збор за центрите. Првиот центар кој има 50. или повеќе трипл-дабл остварувања во кариерата е легендарниот Вилт Чембрлен.
– Ова е навистина убаво. Ова е нешто што ќе остане зад мене како наследство. Навистина е убаво, кул, да се биде во група со такви имиња, посебно со еден од најголемите кошаркари на сите времиња – изјави Јокиќ.

Прочитајте и...  Тандем од соништата, Агуеро ќе игра со Меси во Барселона!?

За тоа каков успех направи Јокиќ, свесен е и неговиот тренер Мајкл Мелоун.
– Никола има само 25 години, што е неверојатно. Дојде до 50 трипл-дабл остварувња, а има уште 20 натпревари на коии му недостасуваше еден скок или една асистенција за трипл-дабл. Тоа зборува за неговата големина, едноставно никогаш не се заморува – изјави Мелоун.

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Остави Коментар