2 C
Скопје

Јокиќ е херојот на Денвер, Нагетси во полуфиналето на Западот (ВИДЕО)

Кошаркарите на Денвер се пласираа во полуфиналето од НБА плеј-офот на Западната конференција после победата над Јута со 80:78 во одлучувачкиот седми натпревар.

Клучните поени ги постигна српскиот центар Никола Јокиќ на 27.8 секунди до крајот во дуелот со Руди Гобер.

„Џезерите“ имаа уште доста време да направат и пресврт, очекувано топката дојде до Донован Мичел кој се обиде да израмни, но ја загуби топката и тогаш беа решени сите дилеми околу победникот.

Јокиќ беше на висина на задачата, освен што ги постигна одлучувачките поени, беше и најефикасен на мечот со 30 поени, 14 скока и четири асистенции.

На спротивната страна најрасположен беше Мичел со 22 поени. Нареден противник на екипата на Денвер ќе биде Лос Анџелес Клиперс во конферециското полуфинале.

Прочитајте и...  Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Бостон со триумфот од 102:99 поведе во полуфиналето на Источната конференција и со 2:0 против Торонто, прв стрелец кај Селтикси беше Тејтум со 34 поени (осум скока, шест асистенции), а за Репторси доминираше Ануноби со 20 поени (седум скока).

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар