Јоану: Кипар е единствената земја во ЕУ што тестираше 12 отсто од граѓаните за коронавирусот

Кипар е единствената земја во Европската унија што изврши тестирање за Ковид-19 на 12 отсто од населението, изјави министерот за здравство на Кипар, Константинос Јоану пред парламентарната комисија за здравство, пренесоа кипарските медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Јоану ја информирал надлежната комисија за тестовите направени на Кипар, објаснувајќи дека досега во земјата се направени 106.000 анализи, односно 12.094 на 100.000 жители.

Паралелно, објаснил дека тестовите, досега ја чинеле земјата 6.766.000 евра и истакнал дека Кипар заедно со Романија се меѓу земјите од ЕУ со најевтини тестови. На Кипар чини 65 евра, а во Романија со 63 евра.

Според официјалните податоци од Министерството за здравство на Кипар заклучно со вчера, регистрирани се 941 позитивни случаи на Ковид-19, а од почетокот на епидемијата починаа 17 лица.

Прочитајте и...  Колку чини еврото денеска?

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат