Јоанис и Данчила во вториот круг на претседателските избори во Романија

Актуелниот романски претседател Клаус Јоанис освои најмногу гласови во првиот круг на претседателските избор, а во вториот круг негов противкандитат ќе биде лидерката на опозициската Социјалдемократска партија Виорика Данчила, покажаа првичните резултати објавени вечерва, пренесе „Блиц“.

Вториот круг на претседателските избори ќе се одржи на 24 ноември.

Според податоците, Јоанис освоил 28,7 отсто од гласовите, Данчила 22 отсто, додека првиот човек на партијата Спас за Романија Дан Барна имал 16,1 отсто.

Резултатите од изборната комисија се очекуваат утре наутро, а засега е само објавено дека излезноста била 48 отсто, како и дека се забележани рекордни гласови од дијаспората.

Прочитајте и...  Загрижувачка ситуацијата во Србија: Нови 383 случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Прочитај повеќе

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат

Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Слободен печат

Болтон: Можно е „октомвриско изненадување“ – Четврта средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Слободен печат

Ватикан им порача на бискупите да ги пријавуваат сексуалните злосторства во полиција

Слободен печат

Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат

Регистрирани неколку одделни инциденти со пукање по завршување на гласањето

Слободен печат