5 C
Скопје

ЈКП Сарај: Не е точно дека некој краде опрема од езерото Треска

Директорот на ЈКП Сарај тврди дека се невистинити информациите кои кружат во дел од медиумите за кражба на канделабри и друга урбана опрема од објектот на некогашниот спортски центар „Треска“.

– Таму се чисти езерото, ангажирана е фирма, не станува збор за никаква кражба. Ангажирани се работници од нашето претпријатие, како и од фирма, со цел што побрзо да завршиме со расчистување на теренот. Комбето од фотографиите кои се појавија на некои портали, кое наводно товари украдени канделабри, е всушност наше, на општинското комунално претпријатие. Ги уверувам граѓаните дека никој ништо нема да украде. Што се однесува до приколките, ако сопствениците не ги дислоцират до 23 февруари, до кога е рокот за дислокација, Општина Сарај ќе ги премести, но на трошок на сопствениците на приколките – рече Сабахудин Рустеми директор на ЈКП Сарај.

Блерим Беџети: Не е вистина дека на местото на езерце Треска ќе се гради болница или трговски центар

ФОТО+ВИДЕО | Како се градеше езерото Треска: Дали некогаш ќе го врати стариот сјај?

Трајановски: Жал ми е што не успеав во мое време да го вратам животот на езерото Треска

Скопјанецот Игор со емотивно сеќавање за едни убави времиња: „Треска“ е дел од моето детство, жалосно е што се руши

 

Прочитајте и...  ВИДЕО | Филипче: Рестрикцијата ќе го ограничи ширењето на опасниот британски сој меѓу младите кои се собираат во вечерните часови

Поврзани вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 546 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваaт 353 болни, сомнителни и потврдени за ковид-19

Слободен печат

Бугарија под присмотра за корупција до 2026

Ангеловска-Бежоска: Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите

Слободен печат

Во новите технологии е „програмиран“ успехот на сите што сакаат да учат за светот во кој ќе живеат

СП.

Спасовски: Не сакам да прејудицирам околу полицискиот час

Слободен печат

Остави Коментар