Јеремиќ: На пролет во Србија ќе има лажни избори, а вистинските ќе бидат во зима

Претседателот на Народната партија (НС) и претседавач на опозициската коалиција Сојуз за Србија (СзС), Вук Јеремиќ, изјави дека 2020 година ќе биде клучна и ако опозицијата опстои во бојкотот, изборите следната година најверојатно ќе се одржат двапати, лажни на пролет и вистински во зима, кога власта ќе биде поразена.

– Следните неколку недели ќе има голем притисок да ја поништиме нашата одлука за бојкот на лажните избори на пролет. Ако не се поколебаме и останеме цврсти, ќе се појават нови околности и ќе стане јасно дека режимот веќе нема легитимитет. Надворешната и внатрешната состојба ќе бидат такви што нема да има алтернатива за одржување на вистински избори, изјави Јеремиќ во Нови Сад, на годинашнината од основањето на Градскиот комитет на партијата.

Прочитајте и...  Втор бран на ковид-19: Болниците во Париз од овој викенд ќе одложат 20 отсто од хируршките операции

Како што јави дописникот на МИА, Јеремиќ истакна дека наскоро ќе се објави дека се исполнети голем број услови за фер и чесни избори, бидејќи ќе се усвојат некои закони, некои членови на РЕМ би можеле да бидат променети, а опозициските лидерите ќе почнат да добиваат покани за гостувања на националните телевизии.

– Тогаш нашите партнери од ЕУ, од кои повеќето имаат добри намери, ќе ни кажат сепак да размислиме за да излеземе на избори, затоа што не можеме да се бориме надвор од институциите ако сакаме да изградиме демократски поредок. Тоа ќе биде многу сугестивно и нема да биде лесно да се одолее на сето тоа. Но, НС нема дилеми и сигурно ќе ги бојкотира изборите и јас сум убеден дека тоа ќе го направат и нашите партнери од СзС, кажа Јеремиќ.

Прочитајте и...  За неносење маска 680 казни во изминатото деноноќие

Тој оцени дека во 2020 година светот повторно ќе се осврне на Западниот Балкан, бидејќи конечно за наплата ќе дојде ветувањето на српскиот претседател Александар Вучиќ дека ќе го реши косовското прашање со тоа што ќе дозволи влез на Приштина во ОН.

– Вучиќ нема да го исполни ова, меѓу другото и затоа што работите на Косово се сменети, нагласи Јеремиќ, додавајќи дека од гледна точка на меѓународната заедница, употребната вредност на Вучиќ ќе се намали во голема мерка, со што ќе се намали и нивниот степен на толеранција кон диктатурата во Србија.

– Ние мора да сториме сè што можеме за да го спречиме Вучиќ да го признае Косово и да инсистираме на бојкот на лажните избори, затоа што тоа е најкраткиот и најбрзиот начин за промена на власта, која драстично ќе падне во еден момент, изјави поранешниот шеф на дипломатијата на Србија и поранешен председавач на Генералното собрание на ОН.

Прочитајте и...  „Тенк-лимузина“, снајперисти и целосна блокада: Како би изгледал Белград доколку Трамп дојде во посета?

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат