Јазбец: Македонија заслужува почеток на преговорите сега

Сепублика Северна Македонија, сега, денес во овој момент заслужува почеток на преговорите за членство во ЕУ, изјави денеска во Битола словенечкиот амбасадор во земјава Милан Јазбец.

Словенија на претстојниот самит на Европскиот совет ќе даде директна поддршка за почеток на преговорите за зачленување на Северна Македонија во Унијата, а словенечкиот премиер Марјан Шарец тоа ќе го стори и следната седмица кога ќе престојува во земјава, најави амбасадорот Јазбец.

– Словенија е голем поддржувач на Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ и ние за две недели очекуваме зелено светло од Европскиот совет. Нашата поддршка уште еднаш како и многу пати досега ќе биде потврдена и следната седмица кога во официјална посета во Скопје ќе дојде словенечкиот премиер Шарец и тоа ќе биде средба во пресрет на Самитот. Ние уште еднаш ќе ја потврдиме словенечката поддршка, а на Самитот ќе пренесеме најсвежи информации и впечатоци за тоа колку во земјава е направено. Република Северна Македонија, сега, денес, во овој момент заслужува почеток на преговори и тоа повеќе од кога било досега, изјави Јазбец.

Прочитајте и...  Актерката Драгана Левенска ви препорачува три дестинации за ова лето, а открива и каде има најубаво топено сирење! (ФОТО)

Амбасадорот Јазбец во Битола учествува на меѓународен симпозиум, каде нагласи дека Словенија со овој град ја врзува голема историја и традиција што датира уште од 1913 година.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат