13 C
Скопје

Јавниот сервис во Црна Гора ги отпушта од работа хонорарците

Буџетот на РТЦГ за 2018 и 2019 година изнесувал речиси 14 милиони евра, а Јавниот сервис се финансира од парите на даночните обврзници.

Во ситуација на епидемија на коронавирус, вчера РТЦГ донела одлука да го прекине работниот однос на сите хонорарни работници, објави „Вјести“. Генералниот директор на Радио телевизија Црна Гора, Божидар Шундиќ го известил менаџментот дека од вчера во Јавниот сервис нема да работат хонорарци.

Шундиќ во дописот навел дека на хонорарните соработници ќе им се даде отказно решение согласно заклучоците на Владата и итните мерки во врска со коронавирусот.

Според претходни податоци, кон крајот на минатата година РТЦГ имала 723 вработени, од кои 717 со договор на неопределено време. Во претходна изјава, Шундиќ оцени дека во Јавниот сервис има вишок дури 2509 вработени. Буџетот на РТЦГ за 2018 и 2019 година изнесувал речиси 14 милиони евра, а Јавниот сервис се финансира од парите на даночните обврзници.

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Силна бура во Хрватска: Илјадници громови удрија во Истра

Слободен печат

Филипините ги враќаат подарените 1000 дози кинески вакцини: Немале одобрение

Слободен печат

Војниците на Беливук откажуваат послушност: Почнаа да откриваат сè за злосторствата на кланот

Слободен печат

Трагедија заради селфи? 20 годишно момче од Војводина се качи на вагон, го убија 25.000 волти

Слободен печат

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат

Лукашенко: Белорусија разви своја „жива“ вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар