Јапонските авиокомпании укинаа барањето за носење на високи потпетици

Најголемите авиокомпании во Јапонија, „Ол Нипон ервејс” (АНА) и „Џапан ерлајнс” (ЈАЛ) го укинаа правилото за кодекс на облекување со кое се бараше од стјуардесите на летот да носат чевли со високи потпетици.

„Одлучивме да создадеме соодветно работно опкружување за нашите вработени”, рече висок извор од АНА. Јапонските медиуми информираат дека укинатото барање ја намалува висината на стјуардесите за три до пет сантиметри. Сега јапонските авиокомпании само ќе ги охрабрат своите сјуардеси да носат чевли со повисоки пети, по сопствен избор. Истовремено, патиките и сандалите ќе останат забранети.

Промената на политиката во авиокомпаниите е поврзана со јапонското социјално движење #KuToo, чии членови се борат да се ослободат жените од барањето да носат чевли со високи потпетици додека работат. Името #KuToo на јапонски значи чевли (куцу) но и и агонија (куцу), а исто така, се однесува и на меѓународното движење #MeToo, кое се бори против сексуално насилство. Соодветната петиција на Change.org веќе ја потпишаа повеќе од 30 илјади луѓе.

Прочитајте и...  Николовски: Гласајте за концептот кој обезбедува повеќе пари вашите буџети

Јапонија останува исклучително конзервативна земја во однос на условите за работа. Повеќето локални компании бараат нивните вработени да доаѓаат на работа само во формални деловни костуми и да се обраќаат едни со други само по име. Внатрешните правила ја регулираат не само должината на косата, туку и ноктите на вработените, а работниот ден може да трае до доцна навечер.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат