8 C
Скопје

Јапонскиот премиер Суга: Можно е продолжување на вонредната состојба во Токио

Јапонскикот премиер Јошихиде Суга денеска изјави дека Владата разгледува двонеделно продолжување на вонредната состојба на подрачјето на Токио поради забавениот пад на број на инфицирани лица со ковид-19.

– Мислиме дека ќе бидат потребни околу две недели, па сакам да донесам конечна одлука откако ќе ги сослушам мислењата на експертите, посочи Суга.

Гувернерот на Токио, Јурико Коике наведе дека иако е забележан пад на бројот на заболени со ковид-19 во споредба со почетокот на јануари, но оти е загрижувачки забавениот тренд на намалување на новозаразените.

Јапонската Влада во јануари воведе рестриктивни мерки во 11 од вкупно 47 префектури до 7 март, а подоцна ги укина мерките во сите префектури освен на поширокото подрачје на Токио, во кои се спаѓаат префектурите Канагава, Саитама и Чиба.

Прочитајте и...  Д-р Даниловски: Прејакиот имунолошки систем може да биде исто толку штетен колку и преслабиот

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар