Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син од државната служба, откако изби бизарен скандал

Фумио Кишида / Фото EPA-EFE/NEIL HALL / POOL POOL

Синот на јапонскиот премиер Фумио Кишида ќе поднесе оставка од функцијата помошник на премиерот, изјави денеска Кишида, откако фотографиите од неговиот син и други роднини кои се преправаат дека одржуваат прес-конференција во зградата на државната управа во резиденцијата предизвикаа незадоволство во јавноста.

Кишида рече дека Шотаро Кишида во четврток ќе ја напушти функцијата секретар, велејќи дека промената е поради „несоодветно“ однесување во службената резиденција.

Минатата недела јапонските медиуми објавија фотографии од Шотаро Кишида и други роднини на премиерот како се преправаат дека одржуваат конференција од говорницата зад која вообичаено стои премиерот, пренесува „Ројтерс“.

„Неговото однесување во јавноста беше непримерно за некој на службена позиција како помошник. Одлучив дека е моја одговорност да го сменам“, изјави Кишида.

Сеиџи Осака, пратеник од најголемата јапонска опозициска партија, рече дека промената дошла премногу доцна.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот