Јапонскиот министер за вакцинација во трка за премиерската функција

epa08673697 Japan?s newly appointed Administrative Reform Minister Taro Kono speaks during a news conference at the Prime Minister's official ?residence in Tokyo, Japan, 17 September 2020. Earlier on 16 September, Japan's parliament elected Yoshihide Suga as the new Prime Minister. EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Јапонскиот министер за вакцинација Таро Коно денеска ја објави својата кандидатура за шеф на владејачката партија, која обично го избира премиерот, и вети дека ќе спроведе реформи и ќе биде ефикасен.

Коно (58), дипломиран на Универзитетот Џорџтаун во Вашингтон, кој течно зборува англиски, има многу поддржувачи меѓу младите луѓе, со кои комуницира преку социјалните медиуми, пренесува Радио Слободна Европа.

– Ќе ги почитувам вашите ставови и забелешки, ќе споделувам информации со вас, ќе испраќам силни пораки и ќе работам со вас за надминување на кризата со која се соочуваме, рече Коно на преполната прес -конференција во Токио, осврнувајќи се на ситуацијата со пандемијата на Ковид-19.

Неговата објава дојде седум дена откако премиерот Јошихиде Суга неочекувано најави дека нема да бара нов мандат на чело на владејачката Либерално -демократска партија на партиското гласање на 29 септември. Победникот на тоа гласање речиси сигурно ќе биде новиот премиер, бидејќи оваа партија и нејзиниот коалициски партнер имаат мнозинство во парламентот.

Уште двајца пратеници ги објавија своите кандидатури – поранешниот министер за надворешни работи Фумио Кишида и поранешниот министер за внатрешни работи Санае Такаичи

извор МИА

Видео на денот