ЈАПОНСКИ МИНИСТЕР ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Радиоактивна вода од Фукушима ќе биде пуштена во океан – Слободен печат
ВестиПланета

ЈАПОНСКИ МИНИСТЕР ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Радиоактивна вода од Фукушима ќе биде пуштена во океан

Јапонската Влада чека извештај од експертскиот панел пред да донесе конечна одлука.

Јапонската компанија „Токио Електрик” (Тепко) ќе мора да ослободи радиоактивна вода во Пацификот од оштетената нуклеарка Фукушима, бидејќи нема доволно простор за складирање на тоа, изјави јапонскиот министер за животна средина Јошијаки Харада.

Тепко собра повеќе од еден милион тони загадена вода од цевките за ладење кои го спречуваат топењето на јадрото, бидејќи електричната централа беше оштетена во цунами во 2011 година.

– Единствената опција е да се спушти во океанот, иако целата влада ќе расправа за тоа – изјави министерот Харада.

Јапонската Влада чека извештај од експертскиот панел пред да донесе конечна одлука, бидејќи до 2022 година нема да има повеќе простор за складирање радиоактивна вода.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close