Јапонците повторно ловат китови: Не ги загрижува животната средина, сакаат добра заработка – Слободен печат
ВестиПланета

Јапонците повторно ловат китови: Не ги загрижува животната средина, сакаат добра заработка

Првите бродови утринава испловија во првиот трговски лов по повеќе од три децении, предизвикувајќи негативни коментари низ целиот свет.

Во Јапонија, по 31 година, од денеска повторно е дозволен комерцијален лов на китови.

Првите бродови утринава испловија во првиот трговски лов по повеќе од три децении, предизвикувајќи негативни коментари низ целиот свет.

Во декември, Јапонија одлучи да се повлече од Меѓународната комисија за лов на китови, што беше резултат на долгогодишната кампања на јапонската индустрија и премиерот Шинзо Абе.

Според Агенцијата за риболов годинава квотата за лов на китови изнесува 227 единки.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close